Hnojivo na trávu
Zdravý a krásně zelený trávník tvoří základ každé zahrady. Pokud se vám stále nedaří docílit vysněného vzhledu u vašeho trávníku, možná je na vině nedostatečný přísun živin, tedy špatné nebo dokonce zcela chybějící hnojení. Pro sytě zelený a zdravý trávník, bez mechů, plevelů, je nutné se hnojení věnovat pravidelně a pečlivě. Na trhu dnes existuje řada hnojiv, která mohou být kapalná a přidávají se přímo do zálivky, nebo ve formě granulí, jež je potřeba rovnoměrně rozsypat po trávníku. Pro aplikaci hnojiva je vždy nutné hlavně dodržet správné dávkování. Z obalu byste se měli také dozvědět, kolik dní se hnojivo rozpouští. Z tohoto pohledu existují dva druhy hnojiv.
Krátkodobá hnojiva : vyžadují častý interval hnojení, který může být 7 - 15x za sezonu. Tyto hnojiva způsobují nárazový růst trávy, když se hnojivo rychle rozpouští. Tráva může po jejich aplikaci růst zbytečně rychle a nesouměrně. Při nesprávné aplikaci mohou způsobit spálení trávníku.
Dlouhodobá hnojiva : interval hnojení je pouze 2 - 3x za sezonu. Jedná se o speciálně vyvinuté hnojiva, které mají optimální složení s požadovaným poměrem živin důležitých pro zdravý růst trávníku. Tato hnojiva představují minimální nebezpečí spálení trávníku.
Kdy zvolit krátkodobé, nebo dlouhodobé hnojivo? Pokud je potřeba, aby se živiny dostaly k rostlině hodně rychle, je vhodné použít krátkodobé hnojivo. Obecně se ale doporučují spíše hnojiva dlouhodobé, které ušetří čas i práci, přitom se budou zvolňovat pozvolna a ve správných dávkách.
Hnojiva se mohou lišit i použitím pro dané roční období. Najdeme hnojiva univerzální, nebo určené na jaro, či podzim. Chybou je také používat jeden typ hnojiva, bez ohledu na roční dobu. Pokud je například hnojivo určeno na podzim, nemusí na jaře správně účinkovat. V každém případě je vždy nejdůležitější správná dávka a pečlivé rozvrstvení hnojiva po celé travnaté ploše, jen tak může hnojivo správně působit.