Realizace zahrad - novinky
5. 2. 2021
Nejčastější otázky k zavlahovému systému - I.
Co tvoří závlahový systém Hunter® ?
Závlahový systém je tvořen uceleným souborem mnoha komponentů. Mezi základní prvky patří postřikovače mnoha typů a provedení, plastové trubní podzemní rozvody z polyetylénu, elektromagnetické ventily, elektrorozvody, ventilové šachtice, ovládací jednotky, dešťové senzory, filtrační zařízení a celá řada dalších regulačních armatur a ostatního příslušenství. Pokud zdrojem vody není vodovod, potom je nezbytnou součástí závlahového systému i čerpadlo nebo čerpací stanice.
Mohu závlahový systém Hunter® ovládat z mobilu či přes počítač?
Ano, velmi snadno. Díky softwaru Hunter® Hydrawise můžete lehce ovládat a kontrolovat svůj závlahový systém přes mobilní telefon či přes počítač téměř odkudkoliv. Potřebujete ovládací jednotku z rodiny Hydrawise, která bude mít k dispozici wifi připojení.
Mohu připojit mikrozávlahu na sud s vodou?
Bohužel není možné prvky mikrozávlahy - kapkovací potrubí, kapkovací jehly, mikrozavlažovače či mikropostřikovače připojit na sud s vodou jako na zdroj vody. Pro správnou fukci všech těchto prvků je potřeba zajistit minimální tlak vody 0,5 Baru = 5 m vodního sloupce. Pokud voda vytéká gravitačně ze sudu, takového tlaku nedosáhne. Pro závlahu samospádem je nutné zajistit dostatečné výškové převýšení mezi zdrojem vody a prvky mikrozávlahy v rozmezí 5 až 10 m.
Mohu si AZS Hunter® připojit na ½“ kohoutek na fasádě ?
Možné je téměř vše, rozhodně ale není tento způsob připojení vhodný. Kohoutek na fasádě je nedostatečným připojením pro automatický závlahový systém jak z hledisla průtoku vody, tak i z hlediska minimálního požadovaného tlaku vody. Nízká hodnota průtoku vody vede k nutnosti rozdělení celého systému do více sekcí/částí a to k potřebě více elektromagnetických ventilů, větší ovládací jednotky atd. A tím výrazně vzrůstá cena celého systému. Ideální připojení závlahového systému u zahrad rodinných domů by mělo být na potrubí dimenze 1“. Rozhodujícím faktorem pak je také hodnota hydrodynamického tlaku v místě připojení.
17. 11. 2019
Zavlažování zazimování
Zima se nám přiblížila, a je aktualní čas zazimovat závlahu.
Není potřeba dělat paniku při prvním sněhu, půda je stále dost teplá a nezhrozí částem bez zazimování popraskání. Už je velmi nepravděpodobné, že bude potřeba ještě zavlažovat. Vydatné srážky zasáhly celou zemi. Připravte si zazimování, objednejte si svého závlaháře. Ideální stav, pokud bude do konce listopadu závlaha vyfouknutá a bez vody.
18. 3. 2018
HUNTER UPGRADE PROGRAM
Tento program umožňuje výměnu jakéhokoliv závlahového komponentu značky HUNTER za modernější nový produkt značky HUNTER, se stejnou či vyšší užitnou hodnotou se slevou 25% z ceníkové ceny.
Rozsah nabídky:
rotační postřikovače a trysky HUNTER
rozprašovací postřikovače a trysky HUNTER
ovládací jednotky, senzory a řídící systémy HUNTER
elektromagnetické ventily HUNTER
15. 12. 2017
HUNTER CONVERSE PROGRAM
Rekonstrukční HUNTER CONVERSE PROGRAM
Program je určený pro vlastníky, provozovatele či uživatele jakéhokoliv automatického závlahového systému libovolné značky (mimo značku HUNTER), v zahradě RD, v parku, na sportovišti nebo fotbalovém či golfovém hřišti. HUNTER CONVERSE Program umožňuje výměnu jakékoliv Vašeho starého postřikovače jakékoliv značky za nový, výměnu staré jednotky, ventilu či senzoru za modernější nový produkt značky HUNTER, se stejnou či vyšší užitnou hodnotou, za cenu až o 25 % nižší, než je ceníková cena vybraného nového produktu!
3. 10. 2016
Zavlažování - příprava na zimu a zazimování
11. 9. 2016
Hunter HC - wifi budoucnost dorazila - Chytré závlahové systémy s pomocí iPhone, iPad, Android a PC
S novou internetovou Wi-Fi ovládací jednotkou Hunter HC přichází zcela nové možnosti v automatickém zavlažování a to jak pro koncové uživatele, tak samotné instalační firmy.
Představujeme Vám novou internetovou ovládací jednotku Hunter HC a s webovým softwarem Hydrawise, která umožňuje místní i vzdálenou správu automatického závlahového systému přez mobilní zařízení a PC. Instalačním firmám navíc nabízí možnost vzdálené centrální správy více jednotek pomocí jednoho účtu.
bližší informace na kontaktu realizací.
28. 2. 2016
HUNTER TOP Premium partner
Naše dlouholeté zkušenosti a ověřená kvalita se znovu podařily obhájit.
V oblasti závlah máme nejvyšší možný certifikát na trhu závlahových systémů, kterým je HUNTER TOP Premium partner, které montujeme již od roku 2005. Pro získání tohoto certifikátu (počet firem splnující požadavky pro tento certifikát v roce 2016 je 15 na celé území České republiky) je třeba splnit přísné podmínky, kterými jsou školení, testy, počty realizací apod. Obhájili jsme i certifikáty na zahradní osvětlení.
Tato certifikace Vám zaručuje nejvyšší možnou kvalitu jak nově montovaných závlahových systémů Hunter, včetně prodloužených záručních podmínek i vysokou kvalitu záručního či pozáručního servisu.
18. 2. 2016
Zimní odpočinek trávníku
Co s trávníkem v zimě?
V zimě je trávník ve fázi vegetačním klidu a není potřeba žádná údržba. V okamžiku teploty nad 3 stupně a více doporučujeme kontrolu trávníku s ohledem na možnost napadení infekčním houbovým onemocněním.
V zimě se na trávníku nejčastěji vyskytuje:
Sněžná světlorůžová plísňovitost trav (Monographella nivalis),
Sněžná šedobílá (tyfulová) plísňovitost trav (Typhula incarnata)
Pokud je to možné, snažte se sníh z cest neodhazovat na trávník, podpoříte tím pouze rozvoj houbových chorob. Po namrzlém nebo zasněženém trávníku se pokuste omezit pohyb, zejména po stejných místech.
V případě napadení trávníku Vámi těžce identifikovatelným infekčním onemocněním, nebo budete-li mít potřebu jiný problém s trávníkem zkonzultovat, máte možnost zaslání fotografií problematickým míst na e-mail. Nezapomeňte uvést i telefonní číslo, v nejbližší možné době se Vám ozveme. Tato služba je bezplatná po celý rok.
15. 1. 2016
Chytré závlahové systémy s pomocí iPhone, iPad, Android
V poslední době se setkáváme se stále častějším požadavkem na řídící jednotky, které lze ovládat pomocí iPhone, iPad, Anroid. Tyto jednotky jsou vhodné k dodání do stávajících i nových zavlažování, zvládají bezproblémovou komunikaci s instalovanými komponenty v zavlažovacím systému. V případě zájmu zákazníka umíme tyto jednotky dodat a nainstalovat a to i do stávajících závlahových systémů.
Osvědčila se nám ovládací jednotka ICE 9 - Ethernet. Jedná se o ovládací jednotku s ethernetovým (RJ45)rozhraním umožňující programování a ovládání závlahového systému pomocí PC nebo jiného zařízení, které má přístup na internet (iPhone, iPad, zařízení s os Android). Přehledné intuitivní ovládání, snadné zapojení, pokročilá technologie - to vše činí tuto jednotku jasným favoritem pro všechny ty, kteří chtějí využít nové technologie.
9. 12. 2015
Proč se stává závlahový sytém HUNTER nejrozšířenějším závlahovým systémem na trhu?
Firma HUNTER je ve světě jedním z nejpoužívanějších výrobců závlahových systému a přitom současně i jednou z nejrychleji rostoucích společností. Dnes již téměř 30-tiletá tradice a především proslulá kvalita, inovativní řešení a vodou šetřící technologiím. Jednou z předností je široký záběr uživatelů, které systém HUNTER oslovuje. Nabízí komponenty pro zahrady rodinných domů, parky, veřejná prostranství, průmyslové areály, ozeleněné střechy, sportovní areály, fotbalová hřiště, ale také i pro velmi náročné systémy jako jsou například golfová hřiště. Zaujme zejména kvalitními záručními podmínkami a profesionálním servisem a péčí o zakazníka.
15. 10. 2015
Zazimování závlahového systému
Podzim se nám přiblížil a postupně je aktualní čas uspat zahradu
Není potřeba dělat paniku při prvním sněhu, půda je stále dost teplá a nezhrozí částem zazimování popraskání. Už je velmi nepravděpodobné, že bude potřeba ještě zavlažovat, vydatné srážky zasáhly celou zemi. Připravte si zazimování, objednejte si svého závlaháře. Ideální stav, pokud bude do konce října závlaha vyfouknutá a bez vody.
13. 4. 2015
JARO NA ZAHRADĚ
Tak to vypadá, že jaro opravdu již dorazilo, začíná nejvyšší čas připravit váš závlahový systém na první jarní spouštění a souběžně je vhodné připravit i vaše trávníky. Trávníky doporučujeme omladit vertikutací a následně posekat sekačkou se sběrným košem a posbírat „vyčesanou“ travní plsť. Z trávníku je třeba odstranit stařina a poškozená místa trávníku dosít travním osivem. Plochy trávníku lze vylehčit a povrch vyrovnat křemičitým pískem nebo jemným trávníkovým substrátem s příměsí písku tzv. topdressing. Povrch trávníku následně pak doporučujeme urovnávat ocelovou sítí. Souběžně provádíme první pohnojení. Po počáteční regeneraci a úpravě trávníku je nezbytné v případe suššího počasí zalívat!
9. 2. 2015
Termín řezu jednotlivých druhů ovocných dřevin
Doporučené termíny řezu ovocných dřevin
jabloně, hrušně, kdouloně a další) řežeme zejména v předjaří - zimní řez. Řez provádíme v únoru až dubnu, ale je možné ho provádět i v pruběhu celé zimy s vyjímkou velkých mrazů.
Peckoviny (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) řežeme zásadně v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. Zpravidla tento řez spadá na měsíce červenec a srpen (v teplejších lokalitách i začátek září).
Pro broskvoně se řez v období počátku kvetení jeví jako nejvhodnější, snižuje se výskyt klejotoku.
V žádném případě neprovádíme řez peckovin v zimním období, tento řez v zimním podporuje výskyt klejotokové rakoviny a dalších chorob tolik typické pro třešně, meruňky a broskvoně.
Mezi skořápkaté ovoce řadíme hlavně ořešák vlašský (královský) a lísku obecnou.
Ořešáky řežeme vždy v období vegetace stejně jako peckoviny. Nejvhodnější doba pro řez je v pozdním jaru až začátkem léta – konec května až červen (červenec).
Líska obecná se nejčastěji pěstuje jako keř, případně jako stromek. U tohoto druhu stačí v intervalu 3-4 let provádět zdravotní řez a to v období února až března.
Do drobného ovoce patří rybíz, angrešt, maliník, ostružiník, a dále vinná réva, borůvky (kanadská, kamčatská), brusinky, aktinidie (kiwi), černý bez a další. Nejvhodnější doba jejich řezu je v období, kdy už přešly silné mrazy, tzn. únor až začátek března. Hlavně rybíz, angrešt i réva velmi brzy na jaře raší a mohlo by to vlastní řez komplikovat (u révy silný mízotok a u rybízu s angreštem nebezpečí vylamování narašených květních pupenů).
21. 10. 2014
ZAZIMOVÁNÍ ZAVLAŽOVÁNÍ - PŘENECHTE NAŠIM ODBORNÍKŮM
ZAZIMOVÁNÍ VAŠEHO ZAVLAŽOVACÍHO SYSTÉMU PROVÁDÍME ODBORNĚ A RYCHLE
Každý rok před prvními mrazy, probíhá u zavlažování rituál "vyfouknutí". V podzimním období se stává prioritou prací u všech zavlažovacích systémů. Veškerá zavlažování, která jsou v hloubce země, kde úroveň zamrznutí sahá pod hloubkou instalovaného potrubí je třeba odvodnit a připravit na období zimních teplot.
Vzhledem k potenciálním rizikům spojených se zimním obdobím pro váš závlahový systém,je nejlepší zavolat odborníky. A na jaro bude system rovnou připraven a zkontrolován.
26. 9. 2014
Podzimní údržba zahrady i trávníku
Pozvolna nastává čas pro podzimní údržbu zahrady. Poptejte a rezervujte si termín, dopřejte své zahradě kvalitní posezóní servis.
Součástí servisu nabízíme zdravotní a výchovný řez či střh, podzimní vertikutace včetně hnojení, podzimní přihnojení výsadeb a trávníků, zazimování závlahových systémů a zavlažování.
11. 8. 2014
KORNATKA RŮŽOVÉ A SUCHÉ FLEKY V TRÁVNÍKU
Objevili se Vám v trávníku kulaté suché fleky postupně narůžovělé? Tak doporučuji zvýšit pozornost. Nejspíše se jedná o houbovou chorobu kornatka, jejíž aktivní část obsahuje narůžovělé hloučky. Když to budete řešit rychlou cestou je celá škála fungicidních přípravků. Z použitelných s účinnou látkou Chlorothalonil, Cyproconazole, Iprodione Azoxystrobin(omezeně), Mancozeb (blíže metodika nebo seznam povolených přípravků). Tímto vyřešíte důsledek, nikoliv příčinu!
Pokud se podíváme na příčinu, téměř vždy to je kombinace několika příčin současně. kornatka se vyskytuje zejmena na sluných a přemokřených místech (to plati i treba 3-5 dni intenzivnich destu v kombinaci s teplem, nadměrná závlaha i několikrát denně) a málo nahnojené trávniky zejména dusíkem - základni cesta je odstranit přičinu
Standardní doporučený postup - Fungicidní postřik, snížit četnost závlahy, nahnojení, můžete vyčesat a provédst dosev v případě silného napadení. Pro další léta se snažte dostat trávník do ideálního stavu vyrovnané výživy a závlahy.
2. 6. 2014
Konzultace a návrhy zahrad
Veškeré konzultace v rámci naší návštěvy a vytvoření nabídky jsou zdarma a k ničemu Vás nezavazují. Pokud máte zájem o naši návštěvu a zpracování projektu pro Vaši zahradu,kontaktujte nás.
23. 4. 2014
Sezóna trávních koberců - jak řešit pokládku?
Pokládku trávního koberce začínejte na délku, rovnoběžně s delší stranou pozemku. Tento způsob pokládky vám ušetří cenný čas a i potřeba prořezů bude menší. Pásy na sebe musí co nejtěsněji navazovat, ovšem nesmějí se přez sebe překrývat. Pokud je hrana nějak poškozená nebo spoj nevypadá dobře, trávní koberce se přez sebe položí a obě vrstvy se souběžně proříznou a spoji.
Následnou řadu vždy pokládejte rovnoběžně s předchozí, aby vznikající spáry konců drnů jedné řady nenavazovaly na spáru v předchozí řadě – spáry by se měly střídat jako na cihlové zdi na písmeno T.
Přebytečné části trávních drnů (v rozích, na okraji plochy atd.) odstraníme řezem za pomoci ostrého vroubkovaného nože. Při pokládce se snažíme zbytečně nevstupovat na trávníkový drn. Pokud je to nezbytně nutné, pokládáme na něj širokou fošnu nebo prkno. Položený trávníkový koberec uválcujeme šikmo ke směru položených drnů a dostatečně zavlažíme. Závlahu provádíme i v průběhu pokládky, tak aby nám koberce nezasychaly. Trávní koberce s nimiž nepracujeme chráníme proti slunci a vyschnutí, nejlépe složením ve stínu popřípadě přikrytím vzdušnou tkaninou nebo stínovací sítí. Trávníkové pásy musí být položeny nejpozději do 24 hodin od sloupnutí.
15. 3. 2014
PRVNÍ JARNÍ VERTIKUTACE
Jarní vertikutace – jak a kdy?
Předcházejících prvních pár slunečných dnů jaro pro trávník ještě nedělá. Půda má stále na území teplotu ještě pod 10°C, což znamená, že se nám trávníky pozvolna probouzí a budou potřebovat ještě nějaký čas na úplné probuzení.
Pokud je trávník po zimě ve špatné kondici a navíc dostatečně neprobuzený, tak po provedení vertikutace bude v kondici ještě horší. Pokud tráva ještě neroste, může se stát že se budete koukat po celý další měsíc, než se trávníku podaří zregenerovat. Proto než vertikutaci vám na začátku péče o trávník, doporučujeme provádět pouze vyčesání a s vertikutací počkat až bude viditelně trávník růst.
Pokud je trávník po zimně v dobré kondici a hustý, pohledově mu vertikutace příliš neublíží. I tak je lepší posečkat s vertikutací až těsně před prvním jarním hnojením. Pro letošní zrychlený rok by to mohlo být již poslední březnový týden
1. 3. 2014
Jarní řez ovocných stromů, keřů
Každoročně na jaře nabízíme provedení střihu ovocných a řezů ovocných stromů – na jaře provádíme zejména u jabloní, broskvoní, hrušní a drobného ovoce. Obvykle začínáme v ½ února, vždy až poté co přejdou největší mrazy. Letos s ohledem na počasí jsme mohli začít o něco dříve. S řezem a tvarováním jabloní končíme nejčastěji s rozkvetením, tj. cca do konce dubna. Pokud potřebujete poradit nebo provést řez ovocných dřevin s důvěrou se můžete obrátit na naše odborné znalosti.
20. 2. 2014
Najdete nás na Google+
Kde nás najít na Google+?
www.google.com/+Zahrady-bulaCz
14. 2. 2014
Závlahové systémy - výhody, použití
Po většinu roku si trávník vystačí se zavlažováním z deště, v letních měsících je však třeba předejít poškození trávníku umělou závlahou. Pro čerstvé zaseté trávníky je vhodné časté a mírné zavlažování, pro starší je vhodnější zavlažování důkladné a méně časté, které podporuje hlubší zakořenění drnu. Zavlažování je vhodné provádět ráno a večer, kdy není tak vysoká výparnost. Navíc tím zamezíme zapaření trávníku. Pro rozsáhlejší plochy je pohodlné opatřit si zavlažovací systém, který dokáže rovnoměrně zalít trávník.
1. 2. 2014
Zavlažování - jarní zprovoznění
Zprovoznění zavlažovacích systému je možné pouze v době, kdy se nevyskytují už ani ranní mrazíky, je na škodu zprovoznění uspěchat. Vyjmuté prvky je do rozvodů nutné namontovat velmi opatrně, aby se nedostala žádná nečistota do hadic. Po sestrojení všech komponentů zavlažovacího systému můžeme spustit zdroj vody a zkusit funkčnost systému, pakliže systém nefunguje tak jak má, nejčastější chybu hledejte v zaneseném filtru u zdroje či v horším případě zaneseném rozvodu vody. U starších systémů doporučujeme po 14 dnech provozu zkontrolovat znovu kvalitu čistoty trysek, často se uvolní usazené jemné nečistoty zaschlé přez zimu. Pokud narazíte na problém s nímž si nejste jisti s řešením, rádi vám pomůžeme.