Okrasné trávy

Ať už zakládáte novou okrasnou zahradu, nebo se jen snažíte oživit a obohatit tu starou, rozhodně se neobejdete bez okrasných trav a travin. Okrasné trávy dokážou zkrášlovat zahradu s minimem péče a po celý rok. Traviny to totiž nejsou jen pouhé nenápadné rostliny tvořící trávník, ale mohou být zajímavým architektonickým prvkem zahrad, záhonů i skalek. Jejich rozmanitost je až neskutečná, mezi travinami objevíme jak nejrůznější drobné druhy, tak i skutečné velikány, kteří mohou dorůstat do výšky kolem dvou metrů a více.

Mnoho trav bylo vyšlechtěno, aby byl jejich vzhled ještě výraznější, výjimečnější a působivější. Proto dnes nabízejí až nevídané možnosti tvarů i struktur, lze vybírat z mnoha velikostí, tvarů trsů i listů, odstínů barev, s květenstvím drobným i mohutným. Najdeme mezi nimi exempláře jednoleté i trvalé. Okrasné trávy tak dokážou být významným dominantním prvkem a dodají vaší zahradě zcela osobitý ráz. Mohou být součástí smíšených výsadeb, tvořit atraktivní solitéry, lze je vysazovat i do různých nádob. V zimě jsou obvykle ozdobné i po uschnutí.  Velmi oblíbené působivé je také květenství trav, které je navíc možné po usušení použít do různých vazeb i jako dekorace do vázy, sušením totiž neztratí ze své krásy takřka nic.

Okrasné traviny jsou nadčasové, jednoduché a přirozené. Budou krášlit vaši zahradu po celý rok. Z jejich barevných listů lze sestavit působivé kombinace, které jsou poutavé nejen v létě a na podzim, ale i seschlé v zimě. Přitom dokážou přežít téměř vše, mokro, sucho, hodně i málo slunce, nebo i chudou půdu. Tyto rostliny jsou také celkem nenáročné na péči, která se omezuje většinou na odstraňování nevzhledných stébel, svazování a na jaře seříznutí u země.