Tak jako vše co se ukladá k zimnímu spanku se připravuje, i pro vaši zahradu je třeba příprava na zimní období. O tom jak se postarat o zahradu před zimou je následujících pár řádků.

Rostliny a dřeviny

Rostliny, které se u nás pěstují ve venkovních podmínkách jsou s ohledem na teploty několika typů dle klimatických zón:

Klimatická zóna podle EGFTeplota v Celsiích
G2 (USDA zóna 11) G2/Z11 vytápěný skleník i v jižní Evropě; potřebuje +5 °C a více
G1 (USDA zóna 10) G1/Z10 nevytápěný skleník i v jižní Evropě; od +5 °C do 0 °C, tj. bezmrazé
H5 (USDA zóna 9) H5/Z9 odolné v příznivých oblastech; snesou od 0 °C do ?5 °C
H4 (USDA zóna 8) H4/Z8 odolné v mírných oblastech; snesou od ?5 ° do ?10 °C
H3 (USDA zóna 7) H3/Z7 odolné v chladných oblastech; snesou od ?10 °C do ?15 °C
H2 (USDA zóna 6) H2/Z6 odolné téměř všude; snesou od ?15 °C do ?20 °C
H1 (USDA zóna 5) H1/Z5 odolné všude; snesou od ?20 °C a méně

 

Zazimování provádíme vždy od kořenové části (ta je nejcitlivější) většinou navrtvením mulče, listím z tvrdých dřevin ? dub a buk, které přikrijeme chvojím proti větru. Nadzemní část se zakrývá zejména u stalezelených rostlin a to chvojím popřípadě stínovací textilií nebo jutovinou. U rostlin, které mají citlivější nadzemní část, nebo jimž nestihaji v našich podmínkách vyz rát letorosty je vhodné zabalit celou rostlinu netkaným bílým vliesem.

Rostliny snášející teploty do -5 je jednodušší vyjmout ze země a zazimovat hromadně např v pařeništi nebo v bezmrazé mistnosti.

Traviny na zimu je nejvhodnější svázat do snopu a až na jaře ustřihnout u země. U většiny travních druhů jsou dutá stébla a vniknuti zimní vlhkosti může zapříčinit vyhnití rostliny a její uhynutí. Cortaderii je v našich podmínkách nejlépe zimovat na suchu pod nepropustným krytim.

 

Trávník a trávní koberce

Trávník je třeba před zimou co nejpozději posekat, tak aby nám nezůstala přerostlá tráva pod sněhem. Doporučuji také na podzim pohnojit hnojivem s větším podílem draslíku. Ten při aplikaci v září nebo říjnu znatelně zvyšuje odolnost trávníku proti houbovým chorobám a vymrzání. Odstraňujem ležící listí, které by se pod sněhem stávalo kvalitním základem pro houbové choroby. Případně se může preventivně aplikovat postřik fungicidem.

 

Závlahový systém, kapkové zavlažování

Pokud je zahrada vybavena závlahovým systémem, je nezbytné jej připravit na zimu a mrazové teploty. Zazimování je nejlépe provádět stlačeným vzduchem, kdy ze systému vytlačíte vodu, aby nedošlo k poškození komponentů zamrzající vodu. Na závlahovém systému jsou nejcitlivější elektromagnetické ventily, filtry a trysky v hlavách postřikovačů. Rozvody z polyethylénu, pokud jsou bez tlaku obvykle přežijí bez následků. Proto pokud si provádíte sami zazimování, je třeba každou sekci profouknout alespoň dvakrát, tak aby se zbývající a ulpívající voda měla čas stáhnout zpět do nejnižší části  a  vy jste ji při opakovaném natlakování mohli vytlačily pod tlakem znovu ven. Dále je třeba zkontrolovat filtr a před zimou jej vyčistit, není nic horšího než na jaře čistit zaschlou filtraci. Jednotku závlahového systému dát do zimního režimu, čidlo zazimovat tak aby se do nej přez zimu nemohla dostat voda. Zazimování čerpadla je třeba dle doporučení výrobce a typu studny.