Jarní zprovoznění závlahových systémů

Životnost každého automatického závlahového systému a jeho bezproblémového provozu závisí nejen na profesionální a odborné instalaci, ale i na pravidelném servisu a údržbě. Je potřeba systém nejen správně zazimovat ještě před příchodem prvních mrazů, ale i zprovoznit na jaře.

Prvnímu jarnímu spouštění je potřeba věnovat potřebnou pozornost, čímž se předejde případným nepříjemnostem, které by mohly vzniknout. Jarní spouštění spočívá v zavodnění závlahového systému a kontrole jeho funkcí. Zkontrolujeme funkčnost nastavení a správné fungování systému a připravíme ho na bezproblémové zavlažování během následující sezony.

Jak zprovoznit zavlažovací systém.

Na zprovoznění závlahového systému vždy počkáme až do doby, kdy už nehrozí ani ranní nebo noční mrazíky. V zimních měsících mohou případné usazeniny na stěnách potrubního systému, nebo v čerpadle vyschnout a popraskat. Jejich uvolnění by potom při opětovném napouštění systému vodou mohlo způsobit nesprávnou funkci součástí závlahového systému. Proto před prvním jarním spuštěním provádí proplach potrubí a postřikovačů. Prodlouží se tím jejich životnost a podpoří bezporuchový provoz.

Pokud jsme před zimou některé prvky závlahového sytému odmontovali, je potřeba tyto prvky opatrně opět namontovat. Do rozvodů vody se nesmí dostat žádné nečistoty. Aktivujeme srážkový senzor, provedeme kontrolu a vyčištění filtru.

Nakonec je nutné vyzkoušet, zda fungují všechny prvky systému. To provedeme tak, že na ovládací jednotce zavlažovacího systému spustíme závlahu například jen ve zkráceném režimu. Postupně se začnou otevírat a zavodňovat jednotlivé sekce závlahy a my zjistíme, zda je vše v pořádku.

Svým klientům zajišťujeme pravidelný servis závlahových systémů. Na vyžádání přijedeme, spustíme čerpadlo, zkontrolujeme a vyčistíme filtr, nastavíme ovládací jednotku, systém napustíme vodou a seřídíme trysky. A vy již můžete bezstarostně využívat výhod závlahových systémů.