Závlahy - servis a podzimní zazimování

Automatický závlahový systém je komfortní a efektivní nástroj pro bezstarostnou péči o zahradu. Pro jeho bezproblémové fungování a dlouhodobou životnost je velmi důležitý pravidelný a správně provedený servis. Nejdůležitější součástí servisu je příprava závlahy na zimu. Proto bychom s koncem sezony neměli zapomínat na odborné zazimování zavlažovacího systému, jedině správně zazimovaný systém je připraven přečkat jakoukoliv zimu a bez závad může být spuštěn na jaře.

Podzimní zazimovaní zavlažovacího systému

V závěru sezony, zhruba ke konci října, ještě před příchodem prvních mrazíků, je ideální čas pro zazimování závlahy. Podzimní zazimování znamená především celý systém důkladně odvodnit. Tento úkon ochrání všechny jeho součásti před poškozením způsobeným mrazem. Potrubní rozvody jsou totiž umístěny v zámrzové hloubce 20-30 cm pod trávníkem. Voda se při zamrznutí rozpíná a tlak, kterým působí na své okolí je tak velký, že dokáže potrhat i ocelové potrubí.

Správné zazimování tedy spočívá především v důkladném odvodnění všech součástí zavlažovacího systému, ve kterých by mohla zmrznout voda. Nejprve je samozřejmě zapotřebí uzavřít s odpojit systém od zdroje vody, poté se můžete pustit do samotného odvodnění. Existují dva způsoby odvodnění. Provést je můžeme pomocí odvodňovacích ventilů, v případě že závlahový sytém není opatřen automatickými odvodňovacími ventily, je důležité vytlačit zbytkovou vodu pomocí tlaku vzduchu. Nejspolehlivější způsob je profouknutí závlahy stlačeným vzduchem za použití kompresoru. Myslete tedy na podzimní zazimování včas. Jeho odkládání je velkým rizikem a s příchodem prvních mrazů by mohlo znamenat doslova katastrofu. Pokud totiž voda v systému zamrzne, zpravidla nevratně poškodí ty nejdražší součásti. Nejlepší je celý servis svěřit do rukou odborníkům a vy si s ním nemusíte dělat žádné starosti.