Stálezelené dřeviny - specifická péče v zimním období

V zimě, kdy nás obklopují holé stromy, vystupují do popředí stálezelené dřeviny a stávají se výrazným prvkem zahrady. Proto mnohé jistě bude zajímat, jakou specifickou péči tyto dřeviny vyžadují v zimě. Zatímco opadavé dřeviny v zimě odpočívají a procházejí obdobím vegetačního klidu, stálezelené rostliny tak úplně nespí. Se zimními měsíci bývá často spojován nárůst úhynu těchto venkovních rostlin, což si mnozí vysvětlují především působením velkých mrazů. Přitom většinou se nemusíme obávat, že by během zimního období stálezelené dřeviny zmrzly, k tomuto účelu totiž již byly u nás vyšlechtěny. Ve většině případů za tímto problémem stojí naprosto jiná věc a to nedostatečná, nebo chybějící zálivka.

Řada stálezelených rostlin tedy v zimě spíše uvadá, než umrzá. Stálezelené rostliny totiž potřebují důslednou zálivku během celého roku. I v zimě totiž u nich probíhají biochemické procesy jako je dýchání, nebo fotosyntéza, které ke zdárnému průběhu potřebují vodu.

Aby tyto dřeviny zdárně přežily zimu, je dobré také jejich kořenový systém na podzim zakrýt mulčem, nahrnout spadaným listím, ale především jej zásobit dostatečným množstvím vody. Proto je již v období končícího podzimu zaléváme opravdu vydatně. Pokud jsme tuto přípravu nestihli, můžeme ji ovšem dohnat i v zimě během dnů, kdy teploty neklesají pod bod mrazu.

Nově vysazené dřeviny je vhodné také ochránit před agresivními slunečními zimními paprsky, které mohou v zimě způsobit popálení zelených částí. Během zimy je potřeba kontrolovat množství sněhu ve větvoví a sníh pravidelně shazovat. Sníh naopak můžeme nahrnout ke kmenu, kdy poskytne tepelnou ochranu proti mrazu a promrznutí kořenového systému a během tání zajistí optimální závlahu. Pravidelnou zálivku a péči ovšem potřebují i stálezelené dřeviny, které jsou umístěné v nádobách venku a zkrášlují například terasu, proto ani na ně nesmíme zapomínat.