Péče o trávník a travní koberce

Závlaha trávníku

Trávní koberec je nutné co nejdříve po položení zavlažit dávkou 15 ? 20 l/m2 a zálivku opakovat v menších dávkách 1 ? 3x denně dle počasí, po dobu dvou týdnů. Následně trávník zavlažujeme jako trávník z klasického výsevu.

Zavlažování je jedna z nejdůležitějších částí péče o trávník. První zalití travního koberce musí být vydatné. Musíme zalít trávní koberec včetně 10 cm vrstvy půdy ( cca 20-25l/m2). První týden udržujeme trávník stále vlhký( cca 6l/m2) a nevstupujeme na něj, V dalších týdnech v závislosti na počasí zavlažujeme trávník  v dávkach 1,5-2l/m2  denně. V případě vysokých teplot zálivku opakujeme v dávkách 1 ? 3x denně dle počasí. V případě vysokých denních teplot je ideální je zavlažovat v ranních hodinách ( cca mezi 4-10 hod). Nejnáročnější z hlediska času je ruční závlaha, proto je ideální před pokládkou travního koberce instalovat systém podzemní automatické závlahy, která rovnoměrně a v přesných dávkách rozdělí vodu po povrchu  trávníkové plochy. Následně trávník zavlažujte jako klasický výsev 3-3x týdně větší dávkou zaručující zavlažení do hloubky 15 - 20 cm.

 

Sečení trávníkových koberců

 

První sečení provádějte asi po 8 ? 14 dnech popřípadě, když trávník dosáhne výšky okolo 7 ? 8 cm. Zásadně ho nenechávame přerůst, platí že při nižší výšce má i menší odpar a spotřebu vody. První 2 - 3 sekání sečeme šikmo ke směru položení drnů. Trávník zkracujte max. o 1/3 jeho délky (např. z 6 cm na 4 cm délky) jinak můžeme způsobit trávníku stres. Toto pravidlo platí pro každou seč trávníku i v následujících letech. V případě postupného snižování výšky seče (přerostlý trávník)  je vhodné sekat každý druhý den. Ideální je sekání za sucha kvalitní čistou (vymytou) sekačkou s ostrým břitem, nebo nožem. Je nutné dodržovat hygienu trávníku - posekanou hmotu co nejlépe sbírat, aby se omezilo plstnatění trávníku. Kvalitní údržba trávníku a trávníkových koberců je dána i frekvencí jeho sekání, které by v ideálním případě mělo být 2x týdně. Běžná výška sečení by se měla pohybovat mezi 2 ? 4 cm.

 

Hnojení trávníku a trávníkových koberců

 

Před pokládkou či výsevem je vhodné aplikovat hnojiva s vyšším obsahem fosforu, zlepšují zakořenění. Trávníkové koberce doporučujeme začít hnojit po dvou až třech týdnech od pokládky. Nejvhodnější je používání dlouhodobě působících hnojiv např. Multigreen nebo Scotts, která dle typu dodávat živiny trávníku po dobu 6 týdnů až 8 měsíců. Ideálním způsobem je použití rozmetadla, které zajišťuje rovnoměrný a kvalitní rozhoz.
Bližší informace najdete v sekci hnojení travního koberce.

 

Naše základní doporučení pro péči o trávník:

 

  • Trávník je živý organizmus, potřebuje najíst, napít a vzduch na kořenech pro dýchání. Pak se vám vždy odvděčí.