Hnojení trávníků

Kvalitní a hezký trávník je základem každé zahrady. Mnozí se sice snaží, ale stále se jim nedaří docílit takového trávníku, jaký by si přáli. Častou chybou přitom bývá nesprávné, či dokonce žádné, hnojení. Jak tedy hnojit?

Chcete-li mít trávník krásně zelený, bez plevele a mechu, je nutné správně a pravidelně hnojit. Častým sekáním a následným sbíráním posekané trávy jsou odebírány z půdy důležité prvky pro výživu rostlin. Tyto živiny je potřeba do půdy zpět dodat hnojením, což je impuls k novému zdravému růstu kvalitních trav. Hnojení je důležité i pro jeho krásně zelenou barvu, odolnost proti sešlapání a plevelům, zlepšuje vývin kořenů. Sami poznáte, jak se váš trávník po intenzivním hnojení zazelená a bude kypět zdravím.

Jak často hnojit trávník?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Záleží především na tom, jaké hnojivo budete používat. Běžně prodávaná hnojiva lze rozdělit podle délky svého působení do dvou skupin, na krátkodobá a dlouhodobá.

Krátkodobá hnojiva : jsou určena pro časté hnojení, doporučený interval hnojeni je až 15x za sezónu. Tyto hnojiva mohou způsobit nárazový růst trávy, když se zpočátku hnojivo rychle rozpouští a tráva může růst rychle a nesouměrně. Hrozí u nich také při nesprávném použití, spálení rostlin. Krátkodobá hnojiva jsou ovšem ideální, pokud potřebujete, aby se živiny dostaly k rostlině hodně rychle.

Dlouhodobá hnojiva : jsou určené pro hnojení 2x až 3x za sezónu. Tato hnojiva mají přesně vyvážený obsah živin, představují minimální nebezpečí spálení trávníku. Dlouhodobá hnojiva ušetří čas i práci a k rostlinám se budou uvolňovat postupně a ve správných dávkách.

Hnojení kompostem

Další možností hnojení je použití kompostu. Jedná se o přírodní organické hnojivo, vlastně o nejkvalitnější hnojivo, jaké můžete svému trávníku dopřát. Dodá trávníku vše, co potřebuje a přesně v ideálním množství. Nehrozí s ním přehnojení, nebo spálení, či zničení trávníku. Hnojení kompostem má ovšem jednu velkou nevýhodu a tou je množství semen nejrůznějších plevelů, které jsou spolu s kompostem zapracovány do trávníku.