Péče o trávník

Abychom měli trávník zelený, hustý a funkční po celé vegetační období, musíme mu zajistit odpovídající péči.

Zavlažování

Pro každý trávník je velice důležité pravidelné zavlažování. Závlaha po výsevu je ovšem odlišná od klasické aplikace. Po samotném výsevu je totiž nutné zavlažovat trávník v menších dávkách a v častějších intervalech i 5 x denně, což zajistí dostatečnou vlhkost pro osivo a jeho klíčení. V případě jednorázově větší dávky se vystavuje plocha riziku vyplavení osiva. V současnosti se nabízí široký sortiment zavlažovačů, které nám ušetří spoustu práce.

Sečení

Sekáme všechny druhy trávníků, rozdíl je jen v četnosti sekání. Okrasné a rekreační trávníky sekáme minimálně 6 krát za rok, a nejvíce 1-2 krát týdně. A kdy poprvé sekat nově založený trávník? Jakmile se vršky listů začnou ohýbat. Proto se první sečení provádí při výšce travního porostu 8 - 10 cm na výšku 5 - 6 cm. Posekanou trávu ovšem vždy musíme odstraňovat. Časté sekání trávníku již od jeho založení má své důvody. Trávy, které jsou často a nízko sekány, rozprostírají své listy více do plochy a dobře kryjí půdní povrch, jsou barevně přirozené a vyrovnané.

Hnojení

Častým sekáním trávníku odebíráme z půdy živiny. Abychom zajistili zdravý a svěží trávník, musíme odebrané živiny do půdy také pravidelně navracet. Při hnojení na jaře trávy potřebují převážně dusík a blíže k podzimu dodáváme hnojivo především s obsahem fosforu. Hnojením se také upravuje půdní reakce.

Vertikulace

Další neméně důležitou prací je vertikulace, která trávník provzdušní a odstraní mech. Lehce nakypří povrch půdy, která pak lépe přijímá vláhu, živiny a vzduch. Vertikulaci bychom ovšem měli provádět, je-li trávník nejméně 2 roky starý.

Velice důležité je také pravidelné odstraňování plevele.