Jak vysazovat stromy

Sázení dřevin je při tvorbě zahrady jedním z nejdůležitějších kroků. Výsadba stromů není tak jednoduchou záležitostí, jak by se mohlo zdát. Osázet zahradu stromy můžeme buďto vlastnoručně, což vyžaduje řadu pravidel a znalostí o tom, co vysazovat, jak vysazovat, kdy vysazovat, a jak se pak o vše starat, nebo si můžete tyto práce nechat jednoduše udělat odbornou firmu.

Rozdělení sazenic dřevin:

  • dřeviny prostokořenné - jejich kořenová soustava je bez kořenového obalu. Vysazujeme je pouze v období vegetačního klidu, na podzim po opadu listí, nebo na jaře až do rašení.
  • dřeviny s kořenovým obalem - mají okolo kořenů substrát a vnější obal, který je chrání proti vysychání. Lépe zakořeňují a vysazují se v období vegetačního klidu, na podzim a v předjaří.
  • dřeviny v nádobách a kontejnerech jsou nejčastější a nejrozšířenější. Mají mnoho výhod. Nemusíme je dokonce ani vysazovat okamžitě. Výsadbu můžeme provádět v průběhu téměř celého roku.

Kdy sázet?

Výsadba stromku je asi nejnáročnější na přípravu. Ta se nesmí v žádném případě podcenit, protože stromek pak bude na daném místě po celý svůj život. Pro sázení dřevin je nejlepším obdobím jaro a podzim. Jarní výsadba má tu výhodu, že se strom do příchodu zimy stihne dobře zotavit. Potřebuje ale důkladnější zalévání, než za vlhčího podzimního počasí. Nejcitlivější jsou prostokořenné sazenice. Stromky pěstované v nádobách, kontejnerech, se vysazují s celým balem, mohou se sázet téměř během celého roku.

Jak vysadit strom.

Nejprve je potřeba vybrat nejvhodnější místo, kde strom bude mít dostatek místa i v dospělosti. Dále musíme vykopat jámu asi metr v průměru a půl metru hlubokou. Stromek vložíme do jámy a přihrnujeme hlínu tak, aby kořeny byly pod úrovní hlíny a zároveň stromek neměl utopené větvičky. Spolu s kořeny zasypáváme i předem připravený kůl, který bude v prvních letech sloužit stromku jako opora. Po zasypání stromek přivážeme ke kůlu, hlínu zlehka přitlačíme ke stromku a řádně zalijeme. Během jara a prvního léta je potřeba strom opravdu pravidelně zalévat. Časem nesmíme zapomenout odstranit provaz, aby do stromku nezarostl.