Automatické závlahy zahrad rodinných domů

Závlaha patří mezi důležité faktory ovlivňující kvalitu a vzhled každé zahrady. Zahradu lze zavlažovat manuálně, ovšem pokud chceme ušetřit čas i vodu, mít jistotu pravidelné a přesné zálivky, můžeme zvolit moderní automatický zavlažovací systém. Automatické zavlažování má řadu výhod. Především ušetří čas, sníží spotřebu vody na zálivku, ale také zvýší cenu nemovitosti. Bezpečně zajistí zálivku i v období naší nepřítomnosti, když odjíždíme například na dovolenou. Automatické zavlažovací systémy se snadno obsluhují a investované náklady se rychle vrací.

Jak funguje závlahový systém?

Automatický závlahový systém se skládá z několika částí, z podzemního potrubního rozvodu, postřikovačů, řídící jednotky a čidla srážek. Pod zemí se nachází potrubní rozvody a výsuvné postřikovače. Celý systém je řízen řídící jednotkou, která spouští závlahu automaticky a pracuje v součinnosti s dešťovým čidlem.

Automatické zavlažování v žádném případě nenarušuje používání zahrady, protože jednotlivé komponenty jsou umístěny pod povrchem a vysouvají se pouze jednotlivé postřikovače, které se po ukončení postřiku opět zasouvají do pouzdra v zemi. Problémem není ani sekání, či jiné činnosti na zahradách.

Správně navržený a nainstalovaný systém

  • zavlažuje rovnoměrně
  • zavlažuje efektivně, tedy v nejpříznivější dobu
  • zavlažuje pouze tehdy, kdy je potřeba (je-li dostatek vláhy, systém se neaktivuje)

Kam se hodí automatické zavlažování?

Automatické závlahy lze umístit jak do nově zakládaných, tak i do starších zahrad. V nově zakládaných zahradách se instalace provádí po dokončení terénních prací a výsadbě zeleně, před založením trávníku. Na starších zahradách je potřeba instalaci provádět s maximální citlivostí, která zaručí, že všechny zásahy se v krátké době nepoznají.

Instalace automatického závlahového systému rozhodně není jednoduchá záležitost. Vše začíná správným projektem, který je základem bezchybného fungování systému. Jakákoliv chyba při instalaci se vymstí. Jelikož je celý systém uložen pod zemí, případná oprava znamená narušení zahrady. Proto je vhodnější svěřit instalaci automatické závlahy do rukou odborníkům.