Zimní péče o okrasnou zahradu

Podzimem pravidelná péče o zahradu rozhodně nekončí, zejména pokud se jedná o zahradu okrasnou. Okrasná zahrada potřebuje naši starost po celý rok, tedy i během zimy. Aby se probudila ze zimního spánku v plné kráse, je potřeba také připravit ji příchod zimy, sníh a tuhé mrazy. Samozřejmostí je vždy pečlivé shrabání opadaného listí. V trvalkových záhonech také doplníme zeminu, odstřihneme odkvetlá květenství. Ke stálezeleným rostlinám a dřevinám je vhodné přihrnout vrstvu listí a chvojí. Stálezelené rostliny totiž vypařují vodu i v zimě. Pokud by zem kolem kořenů promrzla, nemohla by přijímat ze zmrzlé půdy vodu. Dřevina tak častěji v zimě uschne, nikoliv zmrzne, proto je důležitá i pořádná zálivka vodou. Je-li bohatá sněhová nadílka, je potřeba vždy setřást z jehličnanů a jemných listnáčů těžký sníh, než je poláme, aby nedošlo k jejich polámání.

Zimní řez dřevin

Po odpadu listí můžeme provést zimní řez dřevin, obzvláště u odolnějších druhů. Choulostivější dřeviny si necháme na předjaří. Správně provedený řez patří k nejdůležitějším pracím na zahradě. Zimním řezem rozumíme řez v období vegetačního klidu rostliny. Pokud teploty neklesají pod pět stupňů Celsia, můžeme se pustit do zkracování větví některých okrasných stromů a keřů.

Provádí se dlouhý, krátký a střední řez. Při krátkém se odstraňují více, než dvě třetiny výhonu tím se podpoří růst výhonu a větvení, u středního řezu se zkracuje zhruba na polovinu, tento řez podporuje tvorbu plodů i vegetativní růst. Při krátkém řezu se odstraňuje méně než jedna třetinu výhonu, čímž se zajistí tvorba obrostu a plodnost dřeviny. Řez dřevin hraje nezastupitelnou úlohu v jejich růstu a vývoji. Slouží ke korekci přístupu světla do koruny, pomáhá tvarovat pevnou a pravidelnou korunu, udržuje dřevinu v požadovaných rozměrech, prodlužuje její životnost a zajišťuje výnosy.